MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tė trashėgohet ēifti!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Tė trashėgohet ēifti!   Wed Jul 08, 2009 6:18 pm
Shume po flitet ditet e fundit per kete dasem, hajte e hajrit qofte,me trazhegime dhe te rroje partia.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Tė trashėgohet ēifti!   Sun Jul 12, 2009 11:26 am
Dje ne Tirane - Nano-Meta, 9 orė takim kokė mė kokė

Gjashtė ditė pas marrėveshjes nė parim mes Partisė Demokratike dhe Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, pėr tė qeverisur sė bashku nė katėr vitet e ardhshme, Ilir Meta takohet pėr mė shumė se nėntė orė me ish-kreun e PS-sė, Fatos Nano. Ky ėshtė takimi i dytė nė dy javėt e fundit mes dy ish kryeministrave socialistė, pas takimit nė Hotel “Tirana” pak ditė para zgjedhjeve, nė njė tentativė pėr tė bashkuar tė majtėn.
Takimi
Mesditėn e djeshme rreth orės 15:30 minuta, ish-kryeministri i Partisė Socialiste, Fatos Nano dhe kryetari i LSI-sė, Ilir Meta, u takuan nė njė nga lokalet e kryeqytetit, pranė Ministrisė sė Arsimit. Pėr mė shumė se nėntė orė, dy liderėt e tė majtės mendohet tė kenė biseduar pėr zhvillimet e fundit nė vend, zgjedhjet e 28 qershorit, pranimin e ftesės nga ana e Metės pėr tė bashkėqeverisur me Partinė Demokratike nė katėr vitet e ardhshme, por edhe pėr tė ardhmen e Partisė Socialiste, pas humbjes nė kėto zgjedhje. Takimi i cili ka zgjatur deri nė mesnatė dhe pa praninė e mediave, duket se ka detyruar badigardėt t’i drejtohen disa herė dyqaneve pranė pėr tė blerė cigare, tė cilat janė konsumuar gjatė takimit mes Nanos e Metės. Gazeta nuk ka mundur tė konfirmojė nėse pjesė e kėsaj tryeze kanė qenė edhe personalitete tė majta, por ajo qė ėshtė e konfirmuar tashmė ėshtė fakti, Meta e Nano kanė qėndruar orė tė gjata sė bashku. Ky takim disa orėsh mes tyre vjen nė fakt edhe njė ditė pas deklaratės sė Kryeministrit Sali Berisha, se Nano nuk ėshtė i projektuar nė koalicionin PD-LSI pėr katėr vitet e ardhshme, vite nė tė cilat do tė zgjidhet edhe Presidenti i ri. “Zoti Nano nuk ėshtė i projektuar nė kėtė koalicion. PS-ja nuk ėshtė e projektuar. PS-ja ėshtė e ftuar tė bashkėpunojė”, u shpreh Kryeministri Berisha dy netė mė parė nė emisionin “Opinion”.
Situata politike
Ky takim i dy ish kryeministrave Ilir Meta e Fatos Nano vjen nė njė moment tė nxehtė politik, kur pas pėrfundimit tė zgjedhjeve ende nuk ėshtė shpallur rezultati pėrfundimtar pėr shkak tė debateve tė shumta nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Kreu i LSI-sė dhe ish kreu i PS-sė u takuan edhe nė praninė e kreut tė PSV 91, Petro Koēi, gjashtė ditė para zgjedhjeve tė 28 qershorit nė njė pėrpjekje tė fundit pėr tė bashkuar tė majtėn dhe pėr tė larguar nga pushteti Kryeministrin Berisha. Por ftesės sė Metės iu pėrgjigj negativisht kreu i PS-sė, Edi Rama, si dhe krerėt e partive tė vogla qė ishin nė krah tė PS-sė nė kėto zgjedhje. “Unė besoj se nėse je politikan i pėrgjegjshėm, nuk mund t’i pėrgjigjesh iniciativave tė tilla nė mėnyrė foshnjarake, nuk mund tė neglizhohet njė pėrpjekje qė ėshtė nė ADN-nė e sė majtės, nė njė kohė kur edhe moda politike e kohės tė ēon nė referenca Obama-Hillari Klinton, por megjithatė Obama dhe Hillari Klinton punojnė sė bashku, ndėrsa mungesat nė kėtė tryezė mesa duket lidhen me njė histori tė qartė dhe tė strukturuar qė mban tė pėrēarė tė majtėn”, u shpreh Nano nė pėrfundim tė atij takimi. Por pas zgjedhjeve tė sė dielės sė fundit tė qershorit, LSI-ja iu pėrgjigj pozitivisht ftesės publike tė Kryeministrit Sali Berisha, pėr tė bashkėqeverisur katėr vitet e ardhshme. “E pranoj ftesėn e kryetarit tė koalicionit fitues, z.Berisha, pėr tė filluar negociatat paraprake dhe pėr tė realizuar me transparencė tė plotė programin e Qeverisė sė integrimit evropian”, u shpreh ish-kryeministri Meta, pak orė pasi Berisha i bėri ftesėn publike pėr tė bashkėqeverisur. Kjo lėvizje, e nxitur edhe nga mandatet e fituara nė Parlament nga PD e LSI, ka krijuar lėvizje tė reja brenda sė majtės, pjesė e tė cilave tashmė ėshtė bėrė edhe ish kryetari i PS-sė, Fatos Nano, i cili dha dorėheqjen nga drejtimi i partisė pasi humbi katėr vjet mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Tė trashėgohet ēifti!   Thu Jul 30, 2009 4:12 pm

Sa te epshem paskershin qen mr aman.......
Hec se ne drejtim te mire jemi.......
Duhet bere kurban gjithshka vetem e vetem per emrin e Evropes, se per t'u bere antare eshte teper e veshtire me kete klase politike..... Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tė trashėgohet ēifti!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tė trashėgohet ēifti!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vullnet Mato:ĒIFTI I HESHTUR.(Tregim)
» Qetėsinė e kam trashėguar nga im atė
» Milazim Kadriu: Mendime tė njerėzve me menēuri tė hollė , trashėgim pėr brezat e ardhshėm

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Thashetheme-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs