MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Eshte lancuar makina e kerkimit "Wolframalpha"!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Eshte lancuar makina e kerkimit "Wolframalpha"!   Thu May 21, 2009 9:10 pmEshte lancuar makina me e re e kerkimit ne internet, e krijuar nga shkencetari i matematikes, Stiven Wolphram, natyrisht e quajtur sipas mbiemrit te krijuesit te saj. Pėr kete makinen kerkimi po flitet shume kohen e fundit, pasi qe vete krijuesit e saj si dhe analistet e industrise se teknologjine e konsiderojne nje konkurrent te forte me Google, pikerisht per shkak te dallimeve qe keto makina kerkimi kane mes tyre. Vleresohet se perfitimin me te madh ne te do ta kene njerezit akademik, se paku ne fillim te lancimit te saj. Mirepo, gjithashtu ka zera qe thone se WolphramAlpha nuk do te jete nje konkurrent i Google, mirepo nje shtese e saj. Per dallim nga Google, makina e re e kerkimit, nuk e ben kerkimin e saj ne baze te fjaleve kyēe per te gjetur faqe te reja, mirepo qe e njejta, vepron sipas bazave te te dhenave, me sistemin e inteligjences artificiale.

Ja edhe lidhja per ne faqe: WolframAlpha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Eshte lancuar makina e kerkimit "Wolframalpha"!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ne ishim ketu, Ne jemi akoma ketu, kjo eshte "HISTORIA" e Popullit Tim
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs