MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Greqia “fik cigaren” prej 1 korrikut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Greqia “fik cigaren” prej 1 korrikut   Wed May 06, 2009 5:03 pm

Vetem disa jave ndajne Greqine nga dita kur do te vihen ne zbatim masat drastike te ndalimit te duhanit ne cdo ambient publik dhe Ministria e Shendetesise qe ka nisur fushaten kunder duhanit duket se eshte e vendosur qe te mos beje asnje leshim per kete ves kaq te demshem per shendetin publik.

“Duhet ta kuptojne te gjithe se prej 1 korrikut Greqia fik cigaren. Dhe e fik pa bere asnje leshim”, ka deklaruar ministri i Shendetesise, Dimitris Avramopoulos.

Statistikat qe publikon Ministria e Shendetesise, me qellim sensibilizimin e opinionit publik jane tragjike. Sipas tyre, ne gjithe boten 1.2 miliard persona jane pires duhani, ndersa nga cigarja te pakten 3.5 milione banore humbin jeten cdo vit.

Vetem ne Greqi shenohen mbi 20.000 vdekje ne vit qe lidhen me pirjen e duhanit, ndersa mbi 700 vdekje shenohen tek ata persona te cilet punojne ne ambientet me tym duhani, pavaresisht se ata vete nuk e pijne.

Gjithashtu, Greqia ze vendin e pare ne bote persa i perket perqindjes se grave duhanpirese, qe tejkalon shifren prej 32%.

“Deri tani shoqeria greke asnjehere nuk ka vepruar ne menyre te organizuar dhe sistematike drejt nje pikesynimi te sakte, prandaj kemi arritur ne keto statistika”, deklaron Panagiotis Mpehrakis, profesor pneumolog.

Sipas ligjit te ri, do ndalohet duhani ne gjithe ambientet e punes, ne restorante, bare, ne sallat e pritjeve, ne aeroporte, ne taksi dhe mjetet e sherbimit publik.

Gjobat qe do te vihen shkojne deri ne 20000 euro dhe deri ne heqjen e lejes se restoranteve dhe bareve te medha per shkelesit e ligjit.

Megjithate, ligji ka disa perjashtime per disa qendra argetimi apo bare te vogla. “Besoj se persa i perket ambienteve te mbyllura eshte i drejte zbatimi i kesaj mase. Mjafton qe te mos ndalohet duhani edhe ne ambientet e jashtme”, shprehet nje qytetar.

Pas miratimit te ligjit te ri ne Parlament, ka filluar informimi i qytetareve me spote televizive dhe informacione shkencore per demet qe shkakton pirja e duhanit dhe avantazhet per ata qe do te mund te heqin kete ves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: greqia ''fik cigaren ''prej nje korrikut   Thu May 07, 2009 3:39 pm

pershendetje te gjithve nje her dhe uroj te jeni te gjith mir .E shyqyr erdhi dita se fikjes se cigares ne greqi ,dhe them e shyqyr sepse duhan esht i barabart me vdekje te ngadalshme dhe mjeket thon se njerezit qe nuk e pin duhanin po shum her jan ne vende qe ka duhan pires e kan me shum problem se ata qe e pin dhe ne te njejten perqindje mund te shfaqin kancer ne organe te ndryshme te trypit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Greqia “fik cigaren” prej 1 korrikut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si nė pėrralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerė prej 10 mln dollarė (FOTO)
» Agim Bacelli:Rrėfimi* Tregim
» Prej nga e ka prejardhjen emri "shqiptar"?
» Kėnd prej politikanėve e sundon gruaja, kush e ka amvise e kush Miss? (Foto)
» Kastriot Frashėri: Si paska kohė Greqia pėr "Vorio Epirin"?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog