MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 FT: "Mirėserdhe Shqipėri!"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: FT: "Mirėserdhe Shqipėri!"   Tue May 05, 2009 10:35 pm

FT: "Mirėserdhe Shqipėri!"
29.04.2009
Radio Evropa e Lirė


Zgjerimi drejt lindjes i bllokut evropian ėshtė njė prej sukseseve tė tij mė tė mėdha dhe ky proces duhet sforcuar duke mbėshtetur shtetet e brishta nė Ballkanin Perėndimor, pėrfshirė kėtu edhe Shqipėrinė.
"Financial Times"


Tė goditur nga kriza ekonomike, argumentet kushtetuese dhe shqetėsimet pėr raportet me Rusinė, do tė ishte e lehtė pėr udhėheqėsit e Bashkimit Evropian tė injorojnė aplikimin e Shqipėrisė sė vogėl pėr anėtarėsim. E lehtė, por e gabueshme.

Zgjerimi drejt lindjes i bllokut evropian ėshtė njė prej sukseseve tė tij mė tė mėdha dhe ky proces duhet sforcuar duke mbėshtetur shtetet e brishta nė Ballkanin Perėndimor, pėrfshirė kėtu edhe Shqipėrinė.

Turqia dhe Kroacia, dy vendet tė cilat tashmė kanė hyrė nė bisedimet pėr anėtarėsim, kanė hasur nė vėshtirėsi.

Nė rastin e Turqisė, ekziston njė mungesė thelbėsore e gatishmėrisė politike tė Bashkimit Evropian, e cila ka nxitur zhgėnjime nė Ankara. Nė rastin e Kroacisė, problemi kryesor qėndron tek konflikti kufitar qė ka me Slloveninė, pėr ēka Lubjana ėshtė duke e bllokuar procesin e Zagrebit.

Katėr vendet tjera tė Ballkanit Perėndimor – Serbia, Bosnja, Maqedonia dhe Kosova – pėrballen me shumė sfida para se tė mund tė hyjnė nė bisedime pėr anėtarėsim. Serbia duhet tė arrestojė fillimisht Ratko Mlladiqin, tė akuzuarin pėr gjenocid; Bosnja duhet tė dėshmojė unitet mė tė madh midis komuniteteve tė ndara etnike; Maqedonia duhet ta zgjidhė konfliktin rreth emrit me Greqinė dhe Kosova duhet tė fitojė mė shumė njohje ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė saj.

Dhe tė gjitha kėto vende, pėrfshirė kėtu edhe Shqipėrinė, duhet tė bėjnė shumė mė shumė nė luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit. E gjithė kjo nuk do tė jetė e lehtė, por do tė ishte edhe mė e rėndė nėse s’do tė ishin projektet pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Dhe, ndėrkohė, Bashkimi Evropian duhet tė gjenerojė njė mbėshtetje mė tė fuqishme pėr zgjerimin nė Ballkan. Qė prej luftėrave jugosllave, Ballkani Perėndimor ka qenė mė shumė pėrgjegjėsi e Bashkimit Evropian. Pėrgatitja e rajonit pėr anėtarėsim ėshtė e vetmja rrugė racionale pėr tė siguruar paqen dhe prosperitetin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
FT: "Mirėserdhe Shqipėri!"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Revista "Shqipėria etnike"
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog