MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   Mon May 04, 2009 1:00 pm

Njerėzit po arrijnė tė jetojnė gjithnjė e mė tepėr. Mbi kėtė pikė studiesit janė nė njė mendje. Por kur ėshtė fjala pėr deri sa vjet mund tė jetojė njeriu atėherė ata janė tė mendimeve tė ndryshme.

Studiuesi amerikan Steven Austad i Universitetit tė Idaho-s ėshtė i bindur qė disa nga fėmijėt e lindur qė sot do tė arrijnė tė jetojnė deri 150 vjetė. Kjo falė teknologjive biomjeksore si p.sh. zėvendėsimi i organeve me tė tjera qė do tė prodhoheshin nė laboratorė si dhe terapive tė gjeneve. Nė librin e tij "Pse mplakemi: Cilat janė dijet e fundit mbi udhėtimin qė bėn trupi pėrgjatė jetės" Austad e mbėshtet optimizmin e tij tek kuptimi gjithnjė e mė i madh qė po arrihet t“i bėhet fazave tė mplakjes. Kur kjo e fshehtė do tė zbulohej pėrfundimisht atėherė njeriu do tė arrinte tė zhvillonte metoda qė tė paktėn do tė ngadalsonin kėtė proēes. Kjo ėshtė mėse e sigurtė. Para pak kohėsh dijetarėt kanė arritur qė nėpėmjet pengimit tė veprimit tė njė gjeni tė arrijnė tė dyfishojnė jetėgjatėsinė e njė krimbi.
Njė nga teoritė mbi mplakjen e njeriut thotė se mplakja ėshtė nė dorė tė telomereve tė cilat ruajnė fundet e kromozomeve. Gjatė ndarjes sė qelizave fundet e kromozomeve shkurtohen gjithnjė e mė tepėr. Kur nuk mund tė ndahet mė qeliza vdes.
Studiuesit e Universitetit tė Texas kanė arritur tė zgjasin fundet e kromozomeve me ndihmėn e lėndės qė nxirret nga e bardha e vezės. Telomeraza e quajtur "Enzima e pavdeksisė" kthen mbrapsh proēesin e mplakjes, qeliza rinohet. Woodring Wright qė luajti njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė zbulim profetizon: "Qė pas 20 vjetėsh do tė jemi nė gjendje tė arrijmė tė manipulojmė jetėgjatėsinė e ndokujt".

Nga ana tjetėr studiuesi amerikan S. Jay Olshansky i Universitetit tė Chicago-s thotė "Trupi i njeriut nuk ėshtė ndėrtuar pėr tė jetuar kaq gjatė". Disa individė mund tė jetojnė deri 130 vjet por jo mė tepėr. I tė njėjtit mendim janė edhe pjesa mė e madhe e studiuesve.

Njė ndėr njerėzit mė tė vjetėr qė jeton sot nė botė, nė mos mė e vjetra, ėshtė njė grua shqiptare nga fshati Shushicė i Elbasanit, Hava Ruda qė mendohet tė ketė lindur nė qershor tė vitit 1880 (sot nė vitin 2003 ėshtė 123 vjeēare). Meqėnėse mosha e saj nuk mund tė vėrtetohet nė bazė tė ndonjė ēertifikate lindjeje vendi i njeriut mė tė vjetėr nė botė qė ėshtė akoma gjallė i kalon japonezes Kamato Hongo tė lindur nė shtator tė vitit 1887 (sot nė vitin 2003, 116 vjeēare).
Demografi James W- Vaupel ėshtė i mendimit se gjysma e vajzave tė lindura sot do tė arrijnė tė hyjnė nė qindvjeēarin qė do tė vijė. Gjysma e tė gjithė tė vegjėlve tė sotėm do tė arrijnė tė jetojnė tė paktėn deri nė 95 vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   Mon May 04, 2009 6:00 pm

edhe ti ne do rrojme sa te mundim pastaj do jemi si te gjithe te tjeret te harruar scratch pale pale pale lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   Mon May 04, 2009 6:26 pm

Asnje prej nesh se di se sa do jetoj , ajo varet nga zoti . keshtu qe jetojni jeten dhe mos mendoni per vdekjen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   Mon May 04, 2009 9:26 pm

Njė test nga shkencėtarėt, njė studim i besueshem dhe mendimet ven dhe vijnė.
Ndėrsa unė mendojė qe njeriu duhet tė jetė i lirė, se siē thotė dhe populli ynė, ē'farė iken nuk kthehet mė.
Nėrsa unė mendoj se duhet tė jetoj dikush ashtu si ai mendon mė mirė, duke ndiekur ėndėrrat e tij,deshirat e pasionin, duke u kėnaqur sa mė shumė tė jet e mundur. Por mbi sė gjithash, mos prek askend se kėshtu ke fituar respekt tė plot.!


fluturoo fluturoo fluturoo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
gloria
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 71
Join date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   Mon May 04, 2009 10:02 pm

do rrojme sa te kemi fuqi, dhe pastaj do te kthehemi ne pluhur fluturoo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit?   Mon May 04, 2009 10:29 pm

Sigurishtė qė do jetojme sa tė kemi dėshirė dhe do luftojmė pėr mė tė mirėn.
Sipas meje askush nuk ka tė drejtėn ti marri jetėn dikujtė tjetėr, qoftė edhe ai qe ne gjuhen popullore i themi i PLOTFUQISHĖM...!
Prandaj unė i urojė gjithkujtė udhėtim tė mbarė plot aventura dhe plotėsim dėshirash, duke arritur ne destinacion ashtu siē mund ta mendoj dhe ta dėshiroj ai/ajo vetė....
Populli ynė thotė: jeta ėshtė si njė flluskė sapuni, po dite tė kapesh nė tė, fluturon duke pare gjithshka ndryshe pa u zhgarravitur, pėrndryshe mbetesh njė fluskė e plasur.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
erjola
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 30
Join date : 04/05/2009

MesazhTitulli: deri sa vjet munt te rrojn njerezit   Thu May 07, 2009 1:30 pm

ne vent te pare jam shum e gezuar qe shqiptaret marin pjese ne kto tema kaq te vecanta dhe ju uroj te gjithve gjith te mirat ne jet .Sa per temen mendoj se sa vjet mund te rrojn njerezit mendoj se ajo varet nga menyra se si ai e jeton jeten e tij nga ana psikollogjike dhe biollogjike .Nga ana psikollogjike sepse kur nje njeri nuk ndihet mir psikollogjikisht ka me shum stres dhe kjo ndikon shum ne disa hormone qe prodhon organismi i njeriut duke i krijuar atij probleme shendeti qe me von behen me keq e me keq duke e cuar ne vdekje pastaj kur nje njeri nuk esht mir psikollogjikisht per momentin munt te bej shum cmendurira per shembull vetvrasje duke i dhen fund jetes e tj.ana biollogjike ka te bej me ushqimin ,pasterin personale ,gjimnastika etj ne.shum njeres humbasin jeten sot nga pija nga droga nga duhani qe i shkaton kancerin probleme ne zemer ne mushkri ne stomak .kur njerezit ushqeen keq dhe nuk levizin shum shendoshen duke paketuar djam ne trup qe esht dicka i tepert se e ngarkon zemren me shum pun [zemra esht si puna makine qe sa me shum kilometra ben aq me pak jeton ]dhe bllokon arteriet qe e funizojn ate me gjak .Knkluzjonisht jetegjatesia e njeriut ka te bej me ato qe thash .kjo esht nje tem shum e vecant dhe njerezit duhet te informohen mir dhe mos ta len shendetin mas dore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Deri sa vjet mund tė rrojnė njerėzit ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» KQZ: Deri nė orėn 13:00 kanė votuar 35,24% e zgjedhėsve. PD: Pjesėmarrja mbi 36 pėrqind
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» Shokėt e Atjon Zhitit nuk mund tė besojnė se ai nuk jeton mė (FOTO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com