MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 poezi..per ty

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: poezi..per ty   Wed Apr 01, 2009 12:42 pm


Dashuro dhe Fal

Eh mjaft me! Mjaft o i pabese
edhe sikur rrugeve te endesh pa shprese
edhe sikur zeri te dridhet para saj
mos e nemo ate kohe. mos se ti s'ke faj
Mos e lodh me pyetje me mundime shume
mos i faj vec heshtjes, naten e pagjume
mos e shif ne enderr me mall e harruar
mos e sfilit shpirtin, plagen e duruar
Mos o lyps i mjere, mos qaj per te tjere
ne shpirt ti ke dhimbje, loti s'te eshte prere
duro edhe pak semundjen e marre
fytyre vetmitare kapilare te vrare
Falja heshtjen nates, mistike e pabese
buzeqeshje embel, lengimi u tret
nen zene e saj te fshehte
ti dashuron serisht
Ty ethet te mbuluan, kurmi yt u nxi
shplodhu prane kujtimit, fshije mallin sot
leroi ti brengat, doren i shterngo
I epur per ndjenje, syte e tu shkendije
guximi Otellos sa per shtat te ri
kujtoje Shekspirin behu pak i gjalle
VEC MOS E TEPRO..."DASHURO DHE FAL
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Wed Apr 01, 2009 1:40 pm

Ti atje e une ketu
kilometrat nuk i di
se sa jane
sa na ndajne
qe une te vij
Ti atje dhe une ketu
sado large me degjon
te degjoj
ne sy drejt te shikoj
dhe veten pyes
"nga ti c'kerkoj?"
thjesht je ti jam une
ti atje dhe une ketu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Wed Apr 01, 2009 1:42 pm

Askush nuk do te hyj
ne shpirtin tim dhe te kerkoj.
Askush ne kete bote
se si ndihem nuk do ta kuptoj.
Askush nuk do e kerkoj arsyen
perse kaq shume e dashuroj.
Askush nuk do me japi nje mundesi
qe ta tregoj.
Askush nuk do kuptoj se c'far humbet
dhe pse kjo bot qe na rrethon
me nuk na prek.
sepse askush nuk beson me
tek e verteta......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Wed Apr 01, 2009 1:46 pm

Njė ditė Zoti po mendonte,
dicka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Wed Apr 01, 2009 1:47 pm

Ike
Pena ime e harruar
mbi tavolinen e shkrimit
Fletet e bllokut
bosh,te bardha
asnje shenje,asnje pik
apo presje....asgje
Nje foto diku ne nje sirtar
Ne rafte libra pa numer
mbuluar nga pluhuri
Marr penen
sepse nevoj ndjej te shkruaj
por nuk di c'fare
Koka ime eshte kaq bosh
dhe penen mbi tavolin trokas
Mbaj mend qe ty kjo gje
te nervozonte
dhe une kastile e godisja perseri
Qesh me vete
e vetmja gje qe mun te bej
sepse te shkruaj
Nuk e di po harroj
sepse nuk je me ti..................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 40
Location : Athine.

MesazhTitulli: Poezi ....   Wed Apr 01, 2009 2:36 pmNga larg si pulebardhe,
fluturova prane teje
mbi liqenin e qete,
pa dallge e valezime te shpirtit tend...

Thua se ika shtegtar
ne fund, aty
ku ti nuk je vec imazh,
qe vetetin?

Ne paqyren e shpirtit
engjėllor,
tentova i vyshkur te krihem,
tentova pak bukuri te vjedh,
tentova te prek nurin magjepes
nen rrezatimin tend,
liqen!
Rrembeva rrezet e verdha
te te nxehtit diell,
qe te t’i dhuroj ty, e dashur,
ku ne strehezen e zemres time
ti ke folene...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Fri Apr 03, 2009 5:16 pm

PA TY NIMFA IME


Si flutra nė livadhe qė endet jam bėrė
kėrkoj metaforė pėr nektar nė varg


Edhe kur ėshtė acar e kur bie borė.
Mė shpie frymėzimi larg e sa mė larg!;


Dhe endem nė shtigje, pėr yje s'pyes lartėsi
Kundroj gjithkah - botėn ku ndodhet Ajo

Nimfa qė befas iku dhe mė la bulza n' dashuri
me pėrshėndetje - fjalėt : Nė parajs mė kėrko!


Ku t'i gjejė shtigjet, atė portė si ta hap
me vargje bėj kodin pėr dryrin e saj

Njė shekull Sizif nė rrugė me vrap
dashurinė me pikėllimin si gur i mbaj!

Dhe rend me zjarr - ēka t'i bėj etjes
nuk shuhet vullkani me rrjedha loti

Pa Ty Nimfa ime - as zgjimit , as fjetjes
s'ia them urimin qė e sjell motmoti!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Fri Apr 03, 2009 5:16 pm

ME VRAP U NISA TE TE SHOHMe vrap u nisa te tė shoh
po s'tė pashė dot
njė shkretėtirė pėrpara
- mė doli dhe njė lot !

Mbeta meit pa fjalė
nuk e di ēka ndjeva nė brendi,
mė kishte ngrirė gjithēa
apo vullkan u bėra s'di!

Ishte ēast i gjatė si shekull
po ti nuk arrite dot
u ktheva me peshėn e vetmisė
kujtim tė lash njė lot !

Nėse do tė dalė blerimi
mbi shtatin tėnd tė shtrirė,
Le tė tė flasė kujtimi:
- Tė dua shpirti im i mirė !


Le tė ngryset qielli
le tė derdh dhe shi,
zgjohu dashuria ime
se mė bėre hi!

Ēka t'i flas vetmisė
ēdo natė nė ditarė,
nis befas njė vetėtimė
lotėt shkojnė zvarrė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Fri Apr 03, 2009 5:17 pm

KĖTO ĒASTE...Se si e ndjen kėtė trokitjen time
jam tiran apo me mėshirė

nuk mė duron as zemra as shpirti
edhe ne ndarje s'te them dot lamtumire!
Kam mall tė tė degjoj zėrin
Kam mall tė tė fal shikimin

Se ti je rrezja qe i bėn dritė natyrės
je pranvera qė i fal blerimin!


Se ti je dita , je drita e mirėsisė
Pėrshėndetja e kėndshme qė e marr.

pa Ty nė rrugėtimin e pėrditshmėrisė
kujtoj se jam i shkretė si varr !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Fri Apr 03, 2009 5:17 pm

PĖR TY

Vetėm tri shkronja duhet tek njė emėr
tė ndjeshė dashuri nė shpirt, nė zemėr

Vetėm tri shkronja tė nisė ajo lumturi
se pėr tė arriti tė mbajė njė gjithėsi

Ndaj mbetet imazh nė kėto frymėzime
tė rrezatojė si perla jeta ime


Ėshtė intimė e zemrės ku e ruaj
se s'behet dot e largėt, as bėhet e huaj

Ka ngec dhe bėn jetėgjatėsinė
nė rima e vargje gjithmon e puth mirėsinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Fri Apr 03, 2009 5:18 pm

NUK ISHA VETĖM NĖ ATĖ ĖNDĖRRIM !


Nuk isha vetėm nė atė ėndėrrim
e ndiqja ecurinė - ishte ndjeshmėria !


Mė rrinte mbi kokė yllhana nė agim
njė hije qė shfaqej - ishte Dashuria!


Ajo qė mė fliste - derdhej si ujvarė
trupi im zjarr shkonte - si vullkan!

I thash :Ti je ajo zemra qė s'tė gjeta perpara?
Dhe hyra nė ngrica - mbeta nė tufan!


Me lejo prej kėtu tė nxierr epilogun !
- Si ti nė jetė s'kam dashur njeri !

Me kaq e pėrmbyll monologun !
- Mos e lėr zemrėn time tė vdes nė vetėmi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.ambra.forumattivo.com
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:16 am

Ne mes tokes dhe diellit
Ne mes detit dhe qiellit
Ne mes ajrit plot freski
Do te kerkoj dashuri
Ne mes dahurise dhe meje
S'dua tjeter pervec teje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:18 am

Pa ty botoa e humb kuptimin,
pa ty djelli e humb shkelqimin,
pa ty dita nuk errsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty endrra nuk enderrohet,
pa ty jeta jo, jo nuk kalohet!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:20 am

Nje lot i embel me rrodhi ne sy,
e mora ne dore dhe brenda te pash ty,
por loti u prish u be therrrime,
ndersa ty te futa thelle ne shpirtin time
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:21 am

Dashuria s“esht borxh qe duhet ta paguaj
Por esht ndjenje e shpirtit
Qe duhet te vuaj
Dashuria s“esht fjale qe per momentin lexon
Por mbetet si plag
E s“ka gje qe e sheron
Dashuria s“esht lule qe vetem 1 vit jeton
Ate e mbjell ne zemer e aty jeton pergjithmon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:23 am

te dua me nat te dua me
dit te dua me zemer te dua
me shhpirt shikoje kete qiri
shikoje me sy eshe zemra
ime qe po digjet per ty........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:25 am

me fal nese te bezdis po e bej sepse te dua .
Ndoshta sjam azgje per ty po ti je gjithcka per mua
Nuk te dua me zor ase me inters po te dua me gjith
zemer deri sa te vdes...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:29 am

ne zemren tende trokita por su prgjegj njeri at e kish pushuar nje tjeter dashuri te thash hape zemren se jam mikja e vjeter por zeri yt i embel me tha ishte ti por tash esht dikush tjeter

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:31 am

Po dhemb buza diēka i mungon,
ndoshta buza jote qe e ledhaton,
me mungojne syte qe shikojne vetem
MUA, me mungon ZEMRA qe me thote TE DUA...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:33 am

zoti bukur te krijoi ty
vuri yjet ne ata sy ne
ne buzet e tua v uri qershit
dhe ne fytyren tende vetem drit
gjithcka tek ti te bukur e krijoi
vetem tek zemra qe gaboi
ne zemren tende vuri akull
qe askush te mos ta shkri
por harrove qe vuri diellin ne syt e mi
rrezet e zjarrta do ti leshoj
zemren tende do ta shkri
me e akullt sdo te jet
por e mbushur me dashuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:34 am

Do te puthi embel

qe gjate te me kujtojsh

nese ndonje here largohesh

perseri te me kerkosh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:36 am

Kurr mes e jep zemren per asnje qmim vetem nese dikush ta jep per nderrim,nese dikend e don duaje me te vertet por mos e trathto se e lendon per jete...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:37 am

ti mi bere endrrat ralitet
une ty te kam shpirt te kam jete
sme duhet jeta pa tenden dashuri
me mire te vdes se te rri ne vetmi!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:38 am

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi un
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 109
Join date : 31/01/2010

MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   Sun Jan 31, 2010 5:40 am

Kur jam me ty...
S’i frikėsohem as vdekjės!!
Me ty dua t’jem
edhe pėrtej jetės...

Jeta ime me ty
ėshtė vetė mrekullia...
Do bėjė gjithēka
qė mos t’ketė vend mėrzia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi..per ty   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi..per ty
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Poezi dhe sms Humoristike-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs