MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria apo pasioni? Kush na e zgjat jetėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Dashuria apo pasioni? Kush na e zgjat jetėn   Mon Nov 17, 2008 5:57 pm

Akoma njė tjetėr “ēudi” e qenies njerėzore ėshtė fakti se si intimiteti mbron dhe bėhet barriera jonė ndaj sėmundjeve. Studimet kanė treguar se kur njerėzit ndjejnė dashurinė e tė tjerėve apo japin dashuri ata, jetojnė mė gjatė, ndjehen mė tė lumtur, kanė shėndet mė tė mbrojtur, preken mė pak nga sėmundje tė ndryshme, kanė tendencė tė kenė shėndet kardiovaskular mė tė mirė, bien mė rrallė nė depresion.

Angazhimet e jetės sė pėrditshme luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit. “Stresi, ankthi, depresioni, ēfarėdo shqetėsimi tjetėr qė lidh jetėn e njė femre mund tė ndikojė nė seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e vet. “E vėrteta ėshtė se libidoja i njė femre nuk do tė jetė kurrė siē ishte nė fillimet e saj nė lidhje me partnerin. Trupi i gruas nuk mund tė mbėshtesė pasionin.

Nuk do tė mundeshin tė bėnin asgjė, nėse do tė jetonin gjithmonė nė atė fazė. Nuk ėshtė vetėm kohėzgjatja ajo qė e bėn cilėsor njė raport. Gratė kanė dėshirė mė rrallė se burrat pėr tė bėrė dashuri, sepse gruaja, mė shumė se burri shpėrqendrohet nga seksi. Disa e kanė nga arsye kulturore apo fetare, disa tė tjera, pjesa mė e madhe, sepse janė thjesht selektive. E kėshtu preferojnė qė seksi tė jetė njė eksperiencė e plotė, sentimentale dhe fizike.

Njerėzit qė janė pėrqendruar shumė tek imazhi, e jetojnė mė me shqetėsim plakjen, qė padyshim sjell ndryshime hormonale. Pėr burrin, kur e vė re se ka nevojė pėr stimulime mė tė zgjatura pėr tė arritur ereksionin apo pakėsimi i lubrifikimit pėr gruan mund tė sjellė shqetėsime. Pastaj edhe muskujt janė mė pak elastikė duke bėrė qė disa pozicione tė mos jenė mė tė praktikueshme. Por nėse e gjitha kjo ėshtė njė ligj i natyrės, sido qė tė jetė ekziston mundėsia pėr tė gjetur njė seksualitet tė ri. Ose mė mirė njė stil tė ri. Studiuesit kanė analizuar gjithashtu edhe ndikimin e efektet e marrėdhėnieve seksuale tek pagjumėsia. Nė bazė tė hulumtimeve afatgjata shkencore ėshtė vėrtetuar se dashuria i pakėson pasojat negative tė pagjumėsisė.

Nė hulumtimet e bėra studiuesit janė nisur nga faktet se ēiftet e reja dhe nė pėrgjithėsi ēiftet erotike arrijnė qė me ditė dhe net tė tėra tė rrinė zgjuar, duke pėrfunduar se dashuria e largon nevojėn pėr tė fjetur. “Kur njeriu ėshtė i dashuruar”, theksojnė ata nė studimet e tyre, “nė trupin e tij aktivizohen hormonet, tė cilat, pa kurrfarė pasojash tė dėmshme, e shkatėrrojnė lodhjen. Ato hormone ndikojnė nė furnizimin mė tė mirė tė trurit me gjak, kurse ndikojnė nė mėnyrė stimuluese edhe nė gjendjen shpirtėrore tė tė dashuruarve. Ėshtė e natyrshme qė dy tė dashuruarit sa mė shumė kohė t’i kushtojnė njėri-tjetrit, aq mė tepėr pėrkushtohen nė lidhje”.


Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Dashuria apo pasioni? Kush na e zgjat jetėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog