MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Emigrantet shqiptare me te integruarit ne Itali!!!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Emigrantet shqiptare me te integruarit ne Itali!!!!!   Mon Nov 17, 2008 5:40 pm

Emigrantet shqiptare ne Itali jane me te integruarit ne shoqerine e vendit fqinj, ky eshte artikulli qe sot shkruan gazeta me e madhe Corriere Della Sera ne faqen e saje on-line. Shqiptaret nuk jane me ata te viteve 90 kure dalloheshin vetem per vjellje vrasje apo krime te ndryshme, ata sot jane me te integruarit nga te gjitha kombesite tjera, ndersa vendin e shqiptareve e kane zene rumunet, jane ata qe gjenden ēdo dite ne faqet e para te te gjitha gazetave italiane.
Sot ne Itali gjenden 420 mije shqiptare, plus 10 mije studente, dhe nje pjese shume e madhe jane imprenditore te vegjel qe punojne dhe paguajne taksat rregullisht, 216 mije jane puntore dhe 15 mije imprenditore te vegjel, ndersa numri i krimeve te bera nga shqiptaret eshte ulur ne menyre te ndjeshem,ndoshta edhe per vete faktin se shqiptaret me perfundimin e nje peridhe shume te gjate tranzicionit, jane ndergjegjesuar edhe me shume per vlerat e tyre te verteta.
Ne jemi kombi me i vjeter i Europes dhe ne duhet te dimostrojme se Europa eshte shtepia jone se eshte atdheu jone, dhe askush nuk duhet dhe nuk mundet qe te na jape leksion as per edukate dhe as per kulture.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Emigrantet shqiptare me te integruarit ne Itali!!!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letėrsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Emigrimi-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com