MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytësoriKërkoGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shiptaret Ne Itali, Perceptimi Shoqeror Kundrejt Shqiptareve!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Shiptaret Ne Itali, Perceptimi Shoqeror Kundrejt Shqiptareve!   Fri May 16, 2008 12:58 am

Pershendetje te gjitheve!

Besoj se kujt-do i pelqen te dije opinionin qe shoqeria ka mbi personin!

Sidomos kur ky opinion eshte i gershtuar me fakte statistikore etj...


Lexova nje artikull ne nje nder web-et, me te "specializuar" mbi ballkanin, ne Itali, www.osservatoriobalcani.org dhe me pelqeu shume!!!

Vendosa ta ndaj me ju, besoj do te keni te njejtat pershtypje sikurse edhe une!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.lushnja.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shiptaret Ne Itali, Perceptimi Shoqeror Kundrejt Shqiptareve!   Thu Aug 28, 2008 5:42 pm

O Niko karvani shkon perpara edhe kur qente lehin!!!

Nuk me intereson fare te di se si perpunon mendja e nje tjetri, karakterin tim, nga kjo pergjithsesi perfshihet opinioni i njerezve qe me rrine afer. Ky po qe ka sh. rendesi per mua!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

MesazhTitulli: Intervistè me stilisten shqiptare né Maiemi,U.S.A, Ema Koja   Fri Apr 03, 2009 5:03 pm

Intervistè me stilisten shqiptare né Maiemi,U.S.A, Ema Koja


STILISTIA SHQIPTARE NE MAIEMI MAGJIKE ME STILINE E SAJE-Nuk èshtè njè koment personal i jashtèzakonshèm, sensacional, i eksagjeruar apo joreal èshtè njè ndjesi e natyrshme qè tè mbush me krenari pèr vet faktin qè njè grua Shqiptare e armatosur me tè vetmen mburojè, atè tè talentit i ka hipur kalit tè jetès e mban lart krenarinè e tè qenurit stiliste né Amerikèn e vipève. Atje ku triunfon moda internazionale dhe ku banketet e spetaklet “profumojnè” Chanell, Gucci, Cavalli, Valentino…e pèrse jo edhe Ema Koja!

-Kompliment qè mè bènè tè ndjehem e nderuar! Unè ndoshta jam akoma né hapat e para por nuk e fsheh ambicionin time profesionale ti arrijè edhe kèto stilistè!

-E nis me thjeshtèsi intervistèn Ema, me figurèn e sajè si sorkalle,èshtè akoma ajo vajza e volejbollit tè tè rejave tè Dinamos.Je né njè formè tè shkèlqyer Emma!Kush èshtè segreti?

-Oh,yes, ke tè drejtè! (theksi amerikan qè i jep shqipes, nuk e zhvlerèson bisedèn, i jep njè kornizè internazionale)

Them qè èshtè meritè e fizikut tim, ndoshta e trashèguar edhe nga prindèrit e mijè, Vangjel e Sanije Koja, tè dy sportistè.Po né veçanti nga babai im, Vangjel Koja,ish traineri i kombètares sé volejbollit pèr meshkuj.I cili mè ka ushqyer gjithmonè dashurinè pèr sportin.Ishte mèsuar ti thoshte lojtarève tè tijè: sporti èshtè si arti, niset si pasion, po shkoj mirè kthehet né profesion se jo mbetet gjithmonè pasion.E kundèrta nuk ju ndihmon asnjèherè qè talenti qè keni tè kthehet né profesion. Pèr mua kèto fjalè janè njè busèll orientuese qè mè kanè drejtuar kudo.C’do gjè lidhur me talentin tim e kam filluar si pasion pastaj èshtè kthyer né profesion.Ndodhi me sportin e mè vonè me modèn.

-Nuk e keni harruar asnjèherè sportin?

-Unè kem mbetur gjithmonè né brendèsi tè tè qenuri tim pasusia e skuadrès,vetèm se jeta ka tè papriturat e sajè… èshtè si ai lumi qè né njè moment tè caktuar ndryshon drejtim pèr tu derdhur né njè det tjetèr.Sot unè jam gjithmonè ajo pasusia, entusiaste,energjike, por e njè tjetèr squadreje, asaj tè modès!-Eshtè njè binom i pèrafèrt sporti dhe arti?

-Do tè thoja njè zinxhir i jetès time se kanè ndjekur gjithmon njèri-tjetrin.Konkretisim,krijmtari,energji,janè emèrues tè pèrbashkèt tè atyre binomève pèr tè cilèt flet ti.Unè i kam vènè gjithmonè né parimin e vazhdueshmèrisè profesionale.Jam basuar né atè ç’ka quhet talent e sidomos né besiminin tek vetvetia.Deri né momentin qè talenti im shfaqej né sport unè e kultivova atè me energji e stèrvitje tè vezhdueshme.Gjatè emigracionit tim né Itali,luaja me skuadrèn e volejbollit tè qytetit tè Monopolit,Bari…

-Si ju futèt krijimeve stilistike? Se keni qènè gjithmonè sportiste!

-Mè ka pèlqyer gjithmonè moda.Krijoja veshije pèr vehten time,modele tè ndryshme qè i kopioja nga revistat e kohès,kam punuar edhe si indosatriçe né qendra tè rèndèsishme komerçiale tè qytetit tè Barit, Bari Centro si dhe pèr Blu Marin apo Off Limit.Kisha njè llojè sintonie me ambientin e modès.Veshjet mè mahnitnin,ishte si ajo bota e Cenerentolès pèr mua. Njè èndèr e artè né sirtarè!Folèm né mènyrè figurative pèr lumin e jetès qè ndryshon drejtim,me njè farè mènyre mè ndodhi e njèjta gjè edhe mua.Pata njè aksident né njè nga ndeshijet e volejbollit me Monopolin,mè doli shpatulla,kèshtu isha e detyruar tè rrinja pèr njè periudhè tè gjatè pushim. A ke parasysh lojtarin kur vritet qè pret né stol? Edhe pèr mua do tè ishte ashtu, pèr fat tè keq, pèr shumè kohè!

-A mund tè priste energjia e Emès né atè stolè?

-Pèrfitova nga rasti pèr tu nisur né njè udhètim tè gjatè turistik. Kèshtu duke shètitur nèpèr botè do tè mè arrinte ndonjè ide tjetèr!Bèjè shaka…donja vetèm tè merresha me diçka qè do tè trasformonte kohèn né njè mènyre tè dobishme pèr ta shfrytèzuar dhe pèr tè mos ndenjur kotè. Intenerarè i gjatè,Tunisi-Spanjè-Helsing-New York. Kapa njè okazion fluturimthi pèr tè mos pritur asnjè çast né atè stol pèr tè cilin folèm!Mè mahnitèn ngjyrat e kètyre vendeve,profumi dhe shija e gjèrave me njè fjalè po mè hapte krahèt njè ekzistencè tjetèr, pa patur njè ide tè qartè se ç’do tè bèja.Kur u mbaruan lekèt,se kur mbarojnè pushimet mbarojnè edhe lekèt, fillova tè punoja.C’farèdo pune…pa asnjè pretendim dhe kush ka kaluar vitet e para né njè vend tè huaj e din mirè… e rèndèsishme qè dollarèt ishin frut i djersès sim.Ky udhètim e pati fundlinjèn né Maiemi.Mè pèlqeu pa masè klima dhe natyra.Aty ndjeva ajrin tè kishte erèn e luleve,qielli mè dukej mè blu.Ndoshta ju duket apsurde si llogjikè… ndodhi si ajo dashuria me shikim tè parè.Mendova pèr njè çast:kètu mè pèlqen, ndoshta do tè gjej atè qè kèrkoj prej kohèsh…ja ku èshtè vendi idal qè dua tè jetoj!

-Po i kishit idetè e qarta?

-Jo, aspak! Kisha vetèm njè dèshirè. Tè qèndroja né atè vend!Kèshtu fillova tè kèrkoja punè.Duke mè ndihmuar fiziku im,gjuhèt e huaja qè dija dhe mènyra e tè komunikuarit, qè nuk ka ndryshuar edhe sot,gjeta punè si shitèse né njè dyqan tè Maiemit ku shiteshin veshije tè firmuara tè viteve 60.Nè duart e mija ç’do ditè kalonin veshijet e atyre viteve tè stilistève Emiglio Pucci,Kristian Dior,Chanel… etj.Nè dyqan kisha dhe dy makina qepse tè vjetra.Njè ditè mè lindi njè ide e “çmèndur”fillova tè modifikoj veshjet sipas fantasisè time e ti ekspozoja né vetrinèn e dyqanit!.Kam prishur me dhjetra veshje deri sa diçka dilte si donja unè.

-Funksionoi ideja?

-Of corse! Ishte hapi im i parè i suksesshèm,filluan tè vinin shumè modele,si Elena Chrisensen,Linda Evanxhelista etj…, qè luanin mèndsh mbas atyre trasformimeve qè i bèja veshjeve tè viteve 60.Sa padroni i dyqanit mè dha karta bianka e mè propozoi njè pèrqindje pèr ç’do veshje tè modifikuar dhe tè shitur.Kisha krijuar pa e kuptuar as unè vetè njè stil, atè tè trasformimit tè njè veshieje viti 60 né njè model tèrheqès,origjinal qè i pèrshtatej viteve 2000.Po hapej kèshtu ai sirtari ku ishe talenti im i dytè,arti.Flasim né vitin 1994.

-Po filloheshin tè qartèsoheshin edhe idetè?

-Mè pèlqente shumè ajo punè e fillova tè vinja pasionin.Kèrkesat u rritèn.Pèrgatita kostume baleti qè do tè pèrdoreshin natèn e Krishtlindjeve pèr njè klub ‘Mango’ shumè i njohur dhe i frekuentuar né Maiemi.Aty vura tè gjithè krijmtarinè time rezultati qe i suksesshèm. Me fitimet tè mbledhura pak nga pak bleva makinèn e parè qepse, professionale, tè cilèn e kam edhe sot.Fillova tè krijoj,por né dyqan shpesh mè mungente lènda e parè ,metrazhe tè ngjashme me veshjet e viteve 60.Se i keni parasysh pèrdoreshin disenjo lulesh,e vèshtirè ta gjeje atè metrazh né dyqanet e metrazheve né Maiemi, duhej tè furnizohesha né New York. Por kjo gjè kushtonte kohè dhe lekè.. kètu lindi ideja e pikturès mbi copè.Fillova ti zèndèsoj vetè metrazhet ,duke pikturuar vetè nèpèr copa tè thjeshta.

-Kèshtu lindi linja e parè e stilit Ema?

-Janè gjithmonè hapat e para, por nuk mund tè rrinja e tè prisnja né atè dyqan antiquariati né mènyrè pasive. Qè talentin tim ta njihnin dhe dyqanet e tjera duhej tè lèviznja.Kèshtu, si ajo sportistia energjike qè zgjohej tek unè kur èshtè nevoja,vesha patinat, mora né dorè valixhen time me lule ku kisha vizatimet e krijmtarisè sime dhe fillova tè prezantonja né ç’do dyqan krijimet e mija.Kur e mendoj sot me ç’guxim jam futur né dyqanet mè me zè pa patur asnjè lloj emocioni mè vjen tè buzèqesh.Ndodh qè kur nuk frekuenton modèn e lartè, ambientet lluksose, nuk tè bènè pèrshtypie tè hysh né portèn kryesore tè tyre,sepse nganjèherè as nuk e din se cila èshtè e ç’farè pèrfaqèsojnè ajo, pa patur asnjè ndroitje dhe asnjè problem.Mendon :tè dali ku tè dali, unè po provoj njè herè…, skam ç’humbas!Ndoshta ne shqiptarèt kemi shumè kurrajo!

-Ishe akoma “turiste” né Maiemi?

-Isha clandestine,bènè efekt kjo fjalè realiteti nuk mohohet…duhet tè bèja patjetèr diçka pèr tè ekulibruar gjèndjen time si emigrante.Amerika èshtè njè vend i damokracisè absolute por qè rrespekton rregullat dhe unè duhej ti rrespektoja se kisha né mend tè jetoja e punoja né atè vend.Kèshtu mora njè bursè studimi,shkolla do tè mè ndihmonte me rregullat e qèndrimit,punoja gjithè ditèn e shkoja né shkollè, ç’do darkè pesè orè, sepse paraqitja né leksione ishte e detyrueshme.

-Ocean One Studio…e para shkallè e karierès tènde?

-Nga mè tè mirèt e modès americane. Filluan me njè kèrkesè tè vogèl, i vuri edhe çmimet vetè 60-70 dollar pèr veshje,qè shiteshin menjèherè sepse unè krijoja diçka qè mund ta vishte ç’do kush, deri sa u rrit aq sa unè nuk e pèrballinja dot mè vetèm. Tanimè punoja pèr shumè dyqane tè tjera dhe kèrkesat ishin dhjetèfishuar. Né kètè moment punèsova rrobaqepsen e parè,njè emigrante Kolombiane.Kariera ime po merrte njè rrugè tè qartè,isha entusiaste.

-Po Eden Crush kush èshtè?

-Eshtè njè grup vajzash,qè kèndonin dhe bènè vidjon e parè tè tyren tè veshura me njè bluze,top, tè dizenjuar nga unè, né formèn e fluturès.Patèm sukses tè dyja palèt, ato u afirmuan e u bènè shumè tè njohura né muzikèn e grupeve americane dhe unè pata njè kèrkesè tè jashtèzakonshme né shitjen e atij modeli, e emèrtova flutura né gjuhèn shqipe.

Maraia Curey ishe njè cliente tjetèr e rregullt e asaj linjeje.

-Mè vonè Paris Hillton.Kam lexuar né librin e sajè, mbi veshjet e tua,ajo ka veshur 18 copè,qè i ka demostruar né shumè okazione mondane ku thosht: kèto jane modele qè kam krijuar unè!Si ka mundèsi?

-Eshtè e vèrtetè!Ajo thoshte ashtu, pèrvetèsonte stilin e dikujt tjetèr!Por unè isha me nuhatje tregètije, nuk kishte rèndèsi komenti i sajè, kishte rèndèsi reklami qè po i bènte veshjeve tè mija.Po flasim pèr linjèn e dytè tè quajtur HAND PAIENTEDT. E din si funksionon me vipèt kur veshin ndonjè gjè tè re!? Janè si ekspozitè modeje, tè gjithè e kèrkojnè atè veshje, se duan tè imitojnè guston e dikujt qè èshtè dikushi! Nuk u gabova edhe né kètè rast pata njè kèrkesè tè madhe pèr atè linjè nga dyqanet.Lili Kim, njè tjetèr artiste, mè ka bèrè njè publiçitet tè madh né tè gjith botèn né koncertet e saja.

-Kèshtu merr formè profesioni i stilistes?

-Linja SAVARET,Linja INGLISH GARDEN,Linja LUMINAR.

Linja CASCADE dhe e fundit BUTTERFLY. Janè tè gjitha tè spjeguara nè sitin tim wwwemasavahl.com C’do linjè ka karakteristikèn e vet sin è stil nè materialin e pèrdorur.P.sh diku piktura me dorè,diku shkèlqimi,diku kristale svaroschi,diku gurè tè çmuar rrjetè metalike platini…

-Ema shikoj tek ti njè person tè realizur por qè ka akoma njè rrugè tè gjatè pèrpara.Nè pèrgjithèsi stilistèt mendoj tè ushqejnè edhe fèmijèt e tyre nè pasionin pèr modèn e krijmtarinè stilistike. Ti ç’mendon?

-Them se jeta mè ka dhuruar ç’do gjè tè bukur qè unè kam èndèruar. Djali im Kade èshtè akoma i vogèl.., e ka mendjen tek futbolli me shokèt, nuk insistoj sepse do ta gjejè vetè rrugèn me talentin qè i ka dhènè natyra.Unè udhètojè shumè,pèrveç shteteve tè Amerikès tani kam kontakte shitjeje edhe Evropè, nè Francè,Paris,Angli,Turqi,Itali etj dua tè hyjè edhe nè Rusi.Nuk èshtè e lehtè tè bèsh njè jetè kaq nè lèvizje por qè tè shpèrblen me shumè kènaqèsi.Jam e re, fantasia ime do tè vazhdojè krijmarinè e vetè akoma pèr shumè kohè,shpresoj!

-Njè pyetje tè fundit pèrse quhet aktiviteti juaj Ema Savahl couture?

-Eshtè njè bashkim i emrit tim me emrin e prindèrve,pra gjithmonè familja ime. Ajo èshtè busulla orientuese qè i dedikoj suksesin. Pèrshèndes Shqipèrinè!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.ambra.forumattivo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shiptaret Ne Itali, Perceptimi Shoqeror Kundrejt Shqiptareve!   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shiptaret Ne Itali, Perceptimi Shoqeror Kundrejt Shqiptareve!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitë e traditave tona të shenjta arbërore ruhen edhe Itali
» Albert ZHOLI:HAPJA E AMBASADAVE
» Kadare, shkrimtari epoke i shqiptareve
» Vargje të thurura nga Donika Çela. Itali. - LARG URREJTJES!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problemet ndërkombëtare-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs