MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pamje dhe Pershkrim nga Zona e Dhermiut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Pamje dhe Pershkrim nga Zona e Dhermiut   Sun Jun 01, 2008 9:30 pm

Dhermiu ėshtė fshati i dyte i krahines se Himares, i cili shfaqet para syrit te udhetarit menjehere pasi kalon qafen e Llogarase dhe Parkun e saj Kombetar. I vendosur buze detit Jon dhe ne shpatet e maleve te Vetetimes (Akrokerauneve qė poeti romak Horaci i cileson si “infames scopulos Acroceraunia”), midis gjelberimit te ullinjve dhe agrumeve te shumta, fshati ka njė bukuri madheshtore, dhe sipas udhetarit anglez Lir ėshtė “me i madherishem ne vendosjen e tij se cdo vend tjeter qė kam pare ne Akrokeraunet dhe qė i ngjan jo pak Atranit apo Amalfit”.
Dhermiu shtrihet ne fund te njė plazhi me teper se pese kilometra te gjatė, plazh i cili perfundon me njė koder, mbi te cilen ngrihet manastiri i Shen Theodhorit. Fshati perbehet nga tre lagje: Kondraqi, apo Kallami qė ėshtė lagja e pare pėr ata qė vijne nga Llogaraja; vijuar nga Gjileku dhe Dhermiu - lagja e trete dhe me e madhja qė i ka dhene edhe emrin fshatit. Ne total, tere fshati ka rreth 600 shtepi, ku rreth 300 jane ne Dhermi, 150 ne Gjilek dhe 150 ne Kondraq. Fshati i Dhermiut ndodhet 52 km ne Jug te Vlores, 72 km ne veri te Sarandes dhe rreth 210 km nga kryeqyteti i Tiranes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Pamje dhe Pershkrim nga Zona e Dhermiut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhė nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Viset shqipetare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog