MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fortesa e Musionit ne Myzeqe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Avram Mitro Xhumara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 45
Join date : 11/01/2010

MesazhTitulli: Fortesa e Musionit ne Myzeqe   Mon Mar 01, 2010 3:00 am

Fortesa e Musionit ne Myzeqe

Ne kete kuader do te shpjegojme edhe emrin e forteses Musion te rindertuar nga Justiniani ne kete teritor bregdetar. Disa mendojne se kemi te bejme me Karbunaren, por ne listen e rindertimeve gjendet edhe vet Karbunara ne formen e vjeter Corragum.
Ky qytet me fortifikate ka lidhje edhe si emer edhe si vendodhje ne Myzeqe. Te gjitha te dhenat tregojne se kemi te bejme me keshtjellen e rrenuar te Babunjes se vjeter prane lumit Devoll qe kalonte dikur aty. Kjo fortese eshte e kohes se rindertimeve qe beri Justinjani per te mbrojtur gryken e kalimit te Apsusit nga fiset barbare qe hynin dhe shkaterronin perandorine. Musioni eshte ndertuar pasi ishte shkaterruar qyteti i rendesishem me liman Daulia aty prane.
Emri Musion kuptohet eshte latin po me ate kuptim qe ka edhe nga neolatinet e ballkanit kryesisht arumunet emri Mzak, Muzaq, Myzak ne shqip si toke, dhe i zi dhe turqisht Karatoprak. Eshte me te njejtin etimologji si me emrin e fushes Myzeqe dhe me emrat Karbunare, Cerme, Savre, Qerret, Misje, Mysje, Mursie.
Gjuhtaret mund te japin edhe argumenta me te plota ne mbeshtetjte te kesaj teze. Ne kujtim te emrit te vjeter sic eshte nje tradite tashme e njohur e te pareve tane, emrin e gjejme te vendosur nga te shperngulurit, kuptohet te deformuar ne emrin e fshatit Mucias (Musias) prane detit ne Karavasta ku gjurme te vjetra nuk mungojne prane tij.
Mendoj per te gjitha sa parashtrova gjate nje veshtrimi e krahasimi te thjeshte gjuhesor per aq sa njohje kam ne kete drejtim edhe pse nuk jam i kesaj fushe, se emri i Tiranes eshte tashme nje emer shqiperuar dhe me etimologji nga latinishtja por edhe nje fjale e dale nga leksiku baze Indoeuropjane dhe i pranishem ne te gjitha gjuhet e ketij grupi.

Emri Corra, Korra eshte padyshim emer i vjeter ilir dhe ka kuptimin shqip e zeze.

Ngelet per tu percaktuar nga specialistet per ti dhene shpjegim te arsyeshem ketij grupimi te madh fjalesh me etimologji te vjeter nga shqipja te emrit Korra. Pse ne zonat kodrinore dhe malore e gjejme ne format me te plota shqipe si Korragum, Korab, Kurbin, Kurbnesh, Kruje, Kerrabe, Kurvelesh, Kurtin, Korce, Krume e tjera dhe ne fushe e gjejme Kerrutje, Krutje. Po me kete etimologji por ne gjuhet e fqinjeve pushtues si ne gjuhet latine dhe neolatine e gjejme ne fushe ne trajtat Misie, Misja, Mysie, Musion, Myzeqe, Mursi, Tirana, Torovica, Tervioll, Tarabosh, Tomonishte, Torromishte, Terbuf, Savra, Sarava e tjera, ne gjuhen greke me emrin Skurie, Thopias, Topias e tjera, me emrat sllave Cerme, Qerret, Cerrik, Topoj, Topolice e tjera dhe ne gjuhen turke Karatoprak, Toptan, Topallti e tjera.
Nje gje kuptohet dhe del e qarte se zonat kodrinore malore e kane ruajtur emrin qe ne kohet e vjetra se dhe pozicioni i ka favorizuar kurse ne fushe shohim se pushtuesit kane qendruar me gjate dhe kane vene emrat e tyre. Keto jane vetem disa mendime per shenimet qe kisha hedhur kohe pas kohe kur kam shkuar sipas rastit ne keto ane qe me kishin terhequr vemendjen per nje njohje me te thelle te histories dhe gjeografise se zones se Tiranes gjate kohes qe punoja si ushtarak ne Tirane. Keto i kam pare te lidhura kurdohere ngushte ne te gjitha etapat e zhvillimit historik me disa trajtime te hershme historike te zones se Myzeqese. Me kane ndihmuar per te hyre me thelle e me drejte per studimet e vjetra per Arberit dhe Albanet dhe per te mbritur tek Parthet dhe Taulantet e antikitetit keta emra historik sa te njohur e te pranishem ne vazhdimsi po aq dhe misterioz ne masen e gjere.

Babunja dhe rrenojat e saj ne Myzeqe

Ne emrin Babunje shikojme nje fare deformimi te emrit Barbull qe do te thote Dialle ne gjuhen sllave. Ketu prane Grykes se vjeter te Semanit sic kemi shkruar me lart na vijne edhe emertimet Daulia nga Djall, dhe tempujt kushtuar Diallit Shen Diela dhe Shenebarba.
Disa thone se emri Babunje do te thote plake e keqe ne gjuhen sllave, te tjere mendojne se keshtu quhet vendi i vjeter po ne gjuhen sllave. Ka te tjere qe thone se kjo fjale ne gjuhen bullgarishte te vjeter do te thote vend qypash pasi ketu jane gjetur shume qypa te koheve antike.
Por jam i prire se emri Babunje ne Myzeqe dhe Babice ne Vlore kane te njejtin origjine. Emri na del kur keto vende i kishte ne zoterim Helena e Kanines me origjine serbe si prike ne martese. Ajo ishte e moshuar dhe sillej shume e keqe me banoret e saj. Plakes se keqe i thone ne gjuhen e vjeter sllave Babie. Ne gjithe Myzeqene prej atyre koherave kur sundonte kjo grua e keqe edhe sot ju thone me percmim e ofendim babie, babicke grave te keqija, qe jane serta dhe te ashpra ne sjellje.

vazhdon ne shkrime te tjera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fortesa e Musionit ne Myzeqe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Historia shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs